امروز : سه شنبه, ۲۰. آذر ۱۳۹۷
VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

كتابخانه آزادگان
روایت های سال های صبر و استقامت در «آزادگان بگویید» PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیریت وب سایت   
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۰۲

خاطرات مندرج در کتاب «آزادگان بگویید» بر چند قسم است، گروهی از آزادگان تلاش داشته اند با نوشته ی خود جنبه های مختلف زندگی اسرا در اسارت را آشکار سازند، لذا درباره ی یک یا چند موضوع خاص از زندگی اسرا توضیحی چند سطری ارائه نموده اند. تنی چند از عزیزان آزاده به نقل خاطره ای شخصی درباره ی خود، که بیشتر در مورد شکنجه شدن و کتک خوردن از دست دژخیمان بعثی است، بسنده کرده اند.

 

سایت جامع آزادگان: «آزادگان بگویید» مجموعه خاطرات آزادگان سرافراز میهن اسلامی مان از تنگنای اسارت می باشد که با ویرایش محمد حسن مقیسه در سال ۱۳۷۲ در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر دومین مجلد از مجموعه یاد شده می باشد که در دسترس علاقمندان حوزه دفاع مقدس قرار گرفته است.

این کتاب در برگیرنده ی ۱۷۲ خاطره ی کوتاه از دوران اسارت است که توسط فرزندان آزاده ی ایران اسلامی بازگو شده است.

عناوین برخی از خاطرات این کتاب به قرار زیر است:

چکامه اسارت، آمارگیری، تنبیه عراقی ها، گوشمالی جاسوس ها، شکنجه های قرون وسطایی، اردوگاه نوجوانان، پابوسی ائمه، اردوگاه نهروان، برکت اسارت و...

در کتاب «آزادگان بگویید»، هر یک از عزیزان آزاده براساس دیدگاه و برداشت های خود از سال های اسارت، به نقل خاطره پرداخته اند و سعی داشته اند مهم ترین جنبه های اسارت و یا برجسته ترین ویژگی های اسرای ایرانی و یا اهم رویدادهای رخ داده در آن ایام را مطرح نمایند.

مهم ترین مسائل و موضوعاتی که آزادگان سرافراز در خاطرات این جلد بیان کرده اند به قرار زیر است:

رفتار ناجوانمردانه و ظالمانه ی دشمنان بعثی با اسرای مظلوم ایرانی، وضعیت زیستی اسرا در اسارت شامل تغذیه، پوشاک و لباس، بهداشت و نظافت، دارو و درمان، جا، مکان و...، فعالیت های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی اسرا در اسارت، امور معنوی و عبادی اسرا و....

خاطرات گردآوری شده در این مجموعه، از نظم و ترتیبی خاص پیروی نمی کند و خاطره ها بدون دسته بندی موضوعی و یا تفکیک محتوایی ارائه شده اند.

خاطرات مندرج در کتاب «آزادگان بگویید» بر چند قسم است، گروهی از آزادگان تلاش داشته اند با نوشته ی خود جنبه های مختلف زندگی اسرا در اسارت را آشکار سازند، لذا درباره ی یک یا چند موضوع خاص از زندگی اسرا توضیحی چند سطری ارائه نموده اند. تنی چند از عزیزان آزاده به نقل خاطره ای شخصی درباره ی خود، که بیشتر در مورد شکنجه شدن و کتک خوردن از دست دژخیمان بعثی است، بسنده کرده اند.

گروهی دیگر نیز سعی کرده اند با خاطره ی خود شجاعت، پایمردی، استقامت و صلابت اسرای ایرانی در برابر دشمن را به نمایش بگذارند و جمعی دیگر نیز امور اعتقادی و دینی اسرا و نحوه ی انجام فرائض دینی را موضوع نوشته ی خود قرار داده اند.

اما بیشتر آزادگان خاطره ی خود را به جنایات مزدوران بعثی و برخورد های به دور از انسانیت و ظالمانه ی آنان با اسرای مظلوم ایرانی اختصاص داده اند که نشانگر خوی و قساوت قلب دشمنان بعثی است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

«در ۲۴ ساعت، چهار بار آمار می گرفتند. ساعت های آمارگیری ۷٫۳۰ و ۱۰٫۳۰ و ۱۲٫۳۰ ظهر و ۷٫۳۰ عصر بود. موقع آمارگیری پنج نفر پنج نفر پشت سر می نشستیم. بین ساعت های ۷٫۳۰ تا ۱۰٫۳۰ و ۱۲٫۳۰ آزاد بودیم. بعد از آمارگیری ساعت ۱۲٫۳۰ می رفتیم داخل آسایشگاه تا ۳٫۳۰ بعدازظهر از ۳٫۳۰ تا ۷٫۳۰ به محوطه فرستاده می شدیم. آمار ۷٫۳۰ عصر در داخل آسایشگاه انجام می شد و بعد از آن تا آمار ۷٫۳۰ صبح روز بعد در آسایشگاه بودیم.»

جلد دوم «آزادگان بگویید» با ۲۴۷ صفحه و تیراژ ۴۴۰۰ نسخه در سال ۱۳۷۲ توسط انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی چاپ و منتشر شده است.

 
روایت ابتکارات اسرا در «روزگاران، کتاب اسارت» PDF چاپ نامه الکترونیک
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۳

«روزگاران، کتاب اسارت» تألیف لیلا قلی پور اسکویی مشتمل بر خاطرات جمعی از آزادگان جنگ تحمیلی، به کوشش انتشارات روایت فتح در سال ۱۳۸۲ به بازار کتاب عرضه شده است.

«روزگاران» عنوان مجموعه کتاب هایی است که دوران هشت ساله ی دفاع مقدس ملت بزرگ ایران را روایت می کند.

«روزگاران» تلاش دارد با یادآوری خاطرات آن سال ها، به یادمان آورد که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران چگونه به قله های رفیع افتخار و شرف و پیروزی دست یافته است.

این کتابی است برای یادآوری. برای آنکه فراموش نکنیم که فرزندان رشید این مرز و بوم چگونه با تحمل کمبودها و مصائب و سختی ها، این نظام الهی را حفظ کردند و با خون خود نهال انقلاب را آبیاری نمودند.

این کتاب برشی است از روزگارانی نه چندان دور. روزگارانی که بچه ها، مردان و زنان ایران اسلامی، دوشادوش یکدیگر در صفوف بهم فشرده و قلب هایی مالامال از عشق به اسلام و امام(ره) و میهن شان در مقابل یورش ناجوانمردانه ی دشمن بعثی و استکبار جهادنی ایستادگی کردند و در آزمایشی سخت و دشوار، سربلند و سرافراز بیرون آمدند.

هر یک از کتاب های «روزگاران»، آن دوران را از زیان اقشار مختلف روایت می کند و به بیان خاطرات ، گروه ها و افراد مختلفی که در ایام جنگ حضور داشته اند، می پردازد.

پانزدهمین جلد این مجموعه با عنوان «روزگاران، کتاب اسارت» به خاطرات اسیران ایرانی از اسارتگاه های رژیم بعث عراق اختصاص دارد.

کتاب حاضر گلچینی از خاطرات آزادگان سرافراز می باشد که در آن صد خاطره ی کوتاه به صورت پیوسته بازگو شده تا در نهایت تصویری روشن و ملموس از روزگاران اسارت برای نسل ها ارائه شود.

در این کتاب، موضوعات متنوعی بازگو شده که برخی از آن ها به قرار زیر می باشد:

اولین روزهای اسارت، شهادت اسرای مجروح به علت عدم رسیدگی به جراحات، ناجوانمردی دشمن و رفتار خشن و ددمنشانه مزدوران عراقی، صبر و پایداری اسرا در برابر مشکلات موجود، شکنجه و اذیت و آزار اسرا به بهانه های واهی، ابتکارات اسرا در دوران اسارت و ...

استفاده ی بهینه از امکانات موجود از نکات جالب توجهی است که در خاطرات آزادگان به چشم می خورد. یکی از آزادگان در این رابطه می گوید: «چیزی دور نمی ریختیم. یکبار که برایمان مرغ آورده بودند بچه ها حتی استخوان هایش راهم خورده بودند. میوه هم همینطور. با پوستش هم مربا و ترشی درست می کردند.»

هر چند کمبود، مشکلات بسیاری برای اسیران ایرانی به وجود می آورد، اما این مسئله باعث نمی شد که آنها دست از تلاش برای برگزاری کلاس های آموزشی و فعالیت های دینی و فرهنگی بردارند. اسیران ایرانی با ذهن خلاق خود دست به ابتکار زده و با ابداعات خود کمبودهای موجود را برطرف می کردند. ممنوعیت کاغذ و قلم در آن دوران، بزرگ ترین مشکل اسرا برای فعالیت های فرهنگی و آموزشی بود که اسرا برای رفع آن چاره اندیشیده بودند. یکی از اسرا از ابداع تخته سیاهی می گوید که می توانستند بارها از آن استفاده کنند: «روی یک تخته چوب یا مقوا، مشمع می کشیدیم. محکم می بستیم. خمیر ریش و روغن را قاطی می کردیم و می مالیدیم رویش چرب و سفید می شد. بعد یک مشمع وصل می کردیم به یک سرش و سر دیگرش باز بود. با چوبی که شکل قلم نی اش می کردیم با دسته ی قاشق، روش می نوشتیم. مشمع را که بلند می کردیم، نوشته ها پاک می شد.»

آری، در دوران اسارت و دفاع هشت ساله ی ملت ایران، مردم ایران اسلامی، رزمندگان و آزادگان با کمبودها و محرومیت های بسیاری مواجه بودند. اما محرومیت ها و محدودیت ها باعث نمی شد آن ها دست از آرمان ها و اعتقادات شان برداند. بیش ترین استفاده از کمترین امکانات، ابداعات و ابتکارات، استفاده ی بهینه از امکانات موجود و خودکفایی، رمز موفقیت و پیروزی و سربلندی ملت غیور و مسلمان ایرانی در آن روزگاران بود. این مسئله نکته ی مهمی است که نسل امروز و نسل های فردا نباید از آن غافل شوند. یادآوری آن سال ها و بازگویی حماسه های رزمندگان و آزادگان و دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس و در یک کلمه فرهنگ جبهه و اسارت ذخیره ای عظیم برای تربیت نسل هاست.

«روزگاران، کتاب اسارت» شرحی موجز و برگزیده از سال ها زندگی در تنگنای اسارت است که گوشه ای مصائب و دشواری های پیش روی آزادگان در آن بازگو شده است.

«روزگاران، کتاب اسارت» در صد صفحه و با شمارگان ۳۳۰۰ نسخه در سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات روایت فتح چاپ و منتشر شده است.

 
پرنده های کاغذی(نامه های آزادگان) PDF چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۰۵


کتاب «پرنده های کاغذی» حاوی گزیده نامه هایی از بازداشتگاه های اسیران ایرانی در عراق به کوشش دفتر ادبیات و هنر مقاومت تهیه و گردآوری و توسط انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامیچاپ و به بازار نشرعرضه شده است.

«آسمان اسارت گاهی با پرواز نامه ای با آرم صلیب سرخ از تنهایی بیرون می آمد و رنگ آبی خود را می دید. آسمانی که بعثی ها توانسته بودند با بلوک های سیمانی و میله های سیاه آن را از پرنده ها جدا کنند. این نامه های صلیب خورده، پرنده های کاغذی بودی که از آن سوی مرزهای وطن مان می آمدند و بر سینه های سپید خود خط های سرخ و سیاهی از دردهای بازداشتگاه ها و اردوگاه ها را برای مردم ما می خواندند. این کتاب ـ پرنده های کاغذی ـ انتخابی از همان نامه ها است.»

مطالب فوق بخشی از مقدمه کتاب است که توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت نگاشته شده است. کتاب حاضر حاوی نامه های چهار تن از آزادگان جنگ تحمیلی است که در ایام اسارت در اسارتگاه های رژیم بعث عراق برای خانواده های خود نوشته اند. این نامه ها که توسط صلیب سرخ جهانی مبادله می شد، علاوه بر اینکه حامل خبر سلامتی آنان بود، وسیله ای برای اطلاع رسانی در مورد وضعیت اردوگاه های اسرا نیز بوده است.

کتاب فوق در برگیرنده نامه های دو تن از خواهران آزاده به نام های معصومه آباد و فاطمه ناهیدی است که به عنوان امدادگر در تاریخ های ۲۳ و ۲۰ مهرماه ۱۳۵۹ در حومه شهرهای آبادان و خرمشهر به اسارت ارتش متجاوز عراق درآمده و هر دو پس از تحمل ۴۰ماه اسارت در تاریخ دهم بهمن ماه ۱۳۶۲ به میهن اسلامی بازگشتند.

برادران آزاده علی هادی و حمید محمدی دو تن دیگر از آزادگانی هستند که نامه های آن ها در این کتاب درج شده است. این دو آزاده که به ترتیب در تاریخ ۴/۱۲/۶۲ و ۱۵/۱۰/۱۳۶۰ به اسارت دشمن بعثی درآمده و مدت های مدیدی را در اسارتگاه های عراق سپری نموده اند، تا اینکه با مبادله اسرای دو کشور به آغوش خانواده بازگشتند.

در کتاب «پرنده های کاغذی» متن ۲۴ نامه ای که این عزیزان برای خانواده هایشان نگاشته اند درج شده است که در آن ها خبر سلامتی خود را داده و جویای احوال خانواده و فامیل می شدند. آنان در بعض از مکاتبات خود ضمن تشریح وضعیت خودشان در اردوگاه ها  و بازداشتگاه های عراق، مطالب و موضوعاتی از دنیای اسارت را به اطلاع خانواده های خود می رساندند.

خواهر آزاده معصومه آباد، علیرغم اینکه مدت های متمادی را در سلول های تنگ و تاریک و نمور دشمن بعثی به سر برده و غیرانسانی ترین رفتارها را متحمل شده در نامه های به پدر و مادر و برادر و خواهر خود درس ایمان و مقاومت در برابر سختی ها را می دهد و آنان را به یادگیری و تلاوت قرآن مجید سفارش می کند وی در هر نامه چند سطری از اوضاع و احوال خود می نویسد و به بعضی از مشکلات اسارت اشاره می کند. وی در نامه ای به خواهرش در مورد زندگی در اسارت می نویسد: «… هما جان اینجا بعد از جریان عاشورا زندانی شدیم. با هر وعده غذا، یک ساعت هوای آزاد استشاق می کنیم و قدم می زنیم. روزانه ۳ الی ۴ ساعت قرآن سهم من می شود. حدوداً ۶ الی ۷ ساعت نمازهای یومیه و قضا می خوانیم. ۲ ساعت زبان خارجه یا عربی می خوانم. بعضی وقت ها دور از چشم سربازها گلدوزی و تفسیرهای سیاسی می کنیم و بعضی وقت ها هم که برنامه دعوا با عراقی ها دارم. بعد از نماز صبح باید مثل قمر خانم چادر به کمر بپیچیم و بر علیه ظالم فریاد کنم. در هر صورت نگران نباشید دیگر با همه سختی ها خو گرفتم…»

اما جالب ترین نامه این کتاب نامه ی بلندی است که آزاده حمید محمدی به عنوان پدر و مادر خویش نگاشته است. این آزاده که در ۱۵ دی ماه ۱۳۶۰ در نبردهای شیاکوه اسیر شده و نزدیک به چهار سال را در اردوگاه موصل گذرانده، در نامه خود پس از حمد و ثنای خدای متعال و احوالپرسی معمول زندگی روزمره اسرا در اسارت را شرح می دهد. وی در قسمتی از نامه به زبان بی زبانی از سانسور نامه ها توسط نیروهای بعثی سخن می گوید و می نویسد: «… در نامه های قبلی کراراً خواسته بودید از وضع مات بنویسم، هر چند که خود می دانید، نامه ظرفیت تمام سخن ها را ندارد و ممکن است با وجود بعضی از مسائل در نامه، قهر کند و به دست شما عزیزانم که نرسد هیچ به بنده هم دیگر سری نزند…»

به گفته این آزاده قبل از نماز صبح با صدای آهسته که توسط یکی از اسرا خوانده می شود، عده ای که خواب هستند بیدار و آنکه بیدار هستند مهیای نماز می شوند سپس به صف طویل اسرا برای استفاده از دستشویی و غسل اسرا با یک پارچ آب اشاره کرده، می نویسد که پس از اذان آسایشگاه مبدل به مسجد می شود. آمارگیری در ساعت۸ صبح، نظافت محوطه و اتاق ها، صرف صبحانه به صورت جمعی، حمام کردن اسرا، آمارگیری در ظهر، ورود به آسایشگاه، تقسیم غذا به وسیله مسئول غذا، صرف ناهار، قدم زدن در محوطه، بخشی از فعالیت ها و کارهای اسرا در طول روز می باشد که در این نامه  به آن ها اشاره شده است.

وی در این نامه با زبانی طنز، پرده از اقدامات دشمن برای تضعیف روحیه و تزلزل در ایمان و باورهای اسرا برداشته می نویسد: «… راستی یادم رفت، هر روز مابین آمار تا نماز ظهر برنامه تلویزیونی فارسی داریم و اخیراً شیخ علی هر روز ما را موعظه می کند! و باعث آگاهی بچه ها می شود! خیلی خوبه! برنامه های متنوعی داره! قرآن، سخنرانی مذهبی، ترانه های اروپایی و ایرانی! بچه ها آن قدر لذت می برند که یک سره به زمین نگاه میکنند!…»

به نوشته این آزاده اسرا در زمان حضور در آسایشگاه به کارهای شخصی مشغول می شوند. «بعضی هم سرگرم کلاس ها می گردند. عده ای مشغول دوختن لباس های پر وصله شان می شوند و عده ای جانماز درست می کنند. یکی تسبیح با گِل درست می کند، یکی نماز می خواند و یکی قرآن، یکی روزنامه عربی یا انگلیسی… پس از اذان مغرب همه به نماز مغرب می ایستند و بعد گروهی جمع می شود تا که چند لقمه نانی را به عنوان شام بخورند. حالت آسایشگاه الان شبیه به یک سالن غذاخوری خیلی مدرن! اما فقیرانه می باشد…» آزاده حمید محمدی در نامه خود به خانواده اش به جمع اسیران ایرانی نیز اشاره ای کرده است و چنین نوشته : «… جمع بسیاری جالبی است از تمام قبایل و تمام شهرهای ایران و جالب اینکه هیچ فرقی بین آن ها وجود ندارد. یکی ترک و یکی کرد و لر و بلوچ و شمالی و… انسان می تواند در این جمع با آداب و رسوم قوم ها به خوبی آشنا شود، هر چند که در غیر چنین موقعیتی به آسانی امکان آن نمی باشد. همه هنگام درد و رنج و بیماری غمخوار یکدیگر و همچو برادر و شاید نزدیکتر…»

 
معرفی کتاب:روزگاران،کتاب اسارت PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۰۰

نویسنده : لیلا قلی‌پوراسکویی

سال انتشار: 1382

قيمت: 1300

چاپ: 4

قطع: پالتویی

صفحات: 112 صفحه

شمارگان: 2200 نسخه

شمارگان تا کنون: 14300 نسخه

گروه سنی: جوانان

بخشهایی از مقدمه کتاب:

اسارت داستاني است پرپيچ و خم، با سايه روشن هاي بسيار. خاطرات اين كتاب از ضربه ها مي گويد از كمرها و گردن ها و سرها و پاها و دست هايي كه ضربه مي خوردند تا بازجويي دشمن تمام شود. خاطرات كتاب «روزگاران؛ اسارت» حس غريبي دارد كه سزاوار است براي ادراك اين حس، اين خاطرات نه يك بار، بلكه چندين بار خوانده شوند.

 
معرفی کتاب:جهنم تكريت(خاطرات آزاده مجتبي جعفري) PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۱۵

 

 

مولف: مجتبي جعفري

تعداد صفحات: 232 قيمت: 3100 تومان

قطع: رقعی

ناشر:سوره مهر

 

معرفی کتاب: كتاب جهنم تكريت، خاطرات سرگرد آزاده، مجتبي جعفري است. اين كتاب از مجموعه كتاب‌هاي «خاطرات آزادگان» است كه توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت به چاپ رسيده است. اين كتاب برگزيده 20 سال ادبيات مقاومت در بخش خاطرات شده است.
مجتبي جعفري خاطرات خود را در هشت فصل تدوين كرده است و خاطراتش را از چگونگي اسارتش شروع مي‌كند و اينكه بعد از اعلام آتش‌بس اسير دشمن مي‌شود. در ادامه، سرگرد آزاده از نحوة ورودش به بغداد آن و پذيرفتن اسارتش، از اردوگاه‌هاي عراق، از دوران سخت اسارت و شب‌ها و روزهاي آن روحي و جسمي كه توسط عراقي‌ها انجام مي‌گرفت، از وضعيت اسراي ايراني، از خورد و خوراكشان، از مناجات و مراسم مذهبي‌شان، شوخي‌ها و تفريحاتشان و از ماتم‌ها و گريستن‌هايشان در اردوگاه را شرح داده است كه بخش عمده كتاب را شامل مي‌شود.
در ادامه، نويسنده از رفتن به زيارت كربلا و نجف و از حال و هواي زيارت نوشته، كه بسيار جذاب است.
فصل بعدي كتاب، عيد در اسارت را توضيح داده است كه بسيار غم‌اگيز توصيف كرده است؛ لحظات عيد و سال تحويل را در اسارت گذراندن به دور از خانه و خانواده.
قسمت‌هاي پاياني كتاب، نحوة برگزاري مراسم عزاداري امام‌حسين(ع) و بازگشت به ايران را شامل مي‌شود.

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 20

نظرسنجی

شما از جوملا چه استفاده ای می کنید؟
 

آمار سایت

OS : Linux s
PHP : 5.6.38
MySQL : 5.5.60-MariaDB
زمان : ۲۱:۰۰
ذخیره سازی : غیرفعال
GZIP : غیرفعال
اعضا : 13744
محتوا : 1910
پیوندها : 6
بازدیدهای محتوا : 1500240

نظرسنجی

نظر شما در رابطه با اطلاع رسانی سایت چیست ؟

خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 100%

تعداد آرا: 1
The voting for this poll has ended on: 11 آبان 1391 - 09:35

ماژول اسکرول جوملا