امروز : سه شنبه, ۲۰. آذر ۱۳۹۷
VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

PDF چاپ نامه الکترونیک

" رنگ کهنگی بر چهره ی اسرا "

تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۳۱

 

از آن جا که زندانبانان ابزارهای گذران زندگی را بسیار سخت و دیر به ما می‌دادند، باید کاری می‌کردیم که وسایل مان زود از بین نرود: برای استفاده ی بیشتر از جوراب، در کف آن پارچه می‌دوختیم؛ کفش های کتانی را با پارچه ی دودیواره (دوجداره) می‌کردیم؛ لیوان های فلزی آب و چای همواره سیاه بودند و هر چند ماه یک بار با پودر رخت شویی آن‌ها را سفید می‌کردیم؛ تنپوش‌ها را وصله می‌زدیم؛ سوراخ یا شکستگی سطل های آب و پیشاب را با آب کردن تکه‌های شکسته ی سطل های پلاستیکی جوش می‌دادیم.

تا جایی که دید چشم‌ها می‌رسید، بیابان بی درخت بود و خار. دورتا دور هر بلوک به بلندی دو متر با سیم های خاردار توپی بسته بود. کف حیاط اردوگاه از خاک پوشیده بود. به دیوار‌ها پوشیده از وسایل شخصی بود. با گذشت زمان و زندگی شبانه روزی پنجاه شصت تن در هر آسایشگاه، رنگ دیوار‌ها تیره شده بود و دیوار‌ها نیاز به رنگ آمیزی داشتند؛ ولی با ‌شناختی که از میزبانان خود داشتیم، چنین چیزی را نشدنی می‌دانستیم و هیچ گاه به چیزهای نشدنی نمی‌اندیشیدیم.

میله‌هایی که بر در و پنجره ی آسایشگاه‌ها جوش داده بودند نمای زشتی به آن‌ها داده بود. دو دیوارِ روبه روی همِ آسایشگاه ‌ها پنجره داشت، ولی پنجره‌های یک دیوار را با بلوک های سیمانی بسته بودند، که این کار به علت از چرخش انداختن و ایستا کردن هوای درون آسایشگاه، آن را بدبو و آلوده می‌کرد.

حتی زندگی با هم اردوگاهی‌های تکراری و روزمرگی و تکرار روزهای مانند هم نیز خسته کننده بود.

این ها همه با هم، نمای زیستگاه اسیران را کهنه و زندگی در آن را خسته کننده می‌کرد. رنگ این کهنگی‌ ها حتی بر چهره ی اسیران نیز نشسته بود و چهره ی آنان را نیز کهنه و نازیبا کرده بود.

زندگی در زندان های عراق حتی اگر با هیچ سختی و بدرفتاری و بدخوراکی و شکنجه ای هم همراه نبود، گذراندن شب و روز‌ها و ماه ‌ها و سال های فراوان در کنار این در و دیوار‌ها و ابزارهای کهنه، هر آدم شادی را ناشاد و افسرده می‌کرد.

راوی: آزاده جمشید سرمستانی(سایت جامع آزادگان)

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

نظرسنجی

شما از جوملا چه استفاده ای می کنید؟
 

آمار سایت

OS : Linux s
PHP : 5.6.38
MySQL : 5.5.60-MariaDB
زمان : ۲۱:۱۱
ذخیره سازی : غیرفعال
GZIP : غیرفعال
اعضا : 13745
محتوا : 1910
پیوندها : 6
بازدیدهای محتوا : 1500248

نظرسنجی

نظر شما در رابطه با اطلاع رسانی سایت چیست ؟

خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 100%

تعداد آرا: 1
The voting for this poll has ended on: 11 آبان 1391 - 09:35

ماژول اسکرول جوملا